Mají i mobilní telefony problémy s kompatibilitou?

Fakt, že některé systémy spolu nejsou kompatibilní, je znám snad každému uživateli počítačů. Přeci jen, všichni jsme se někdy pokoušeli nainstalovat program, abychom zjistili, že to právě z těchto důvodů není možné.

 

Ovšem co současné chytré mobilní telefony? Vzhledem k tomu, že se jedná v podstatě o kapesní počítače, je otázka, zda netrpí stejnými problémy, více než na místě. Přeci jen, existuje mnoho různých výrobců i vývojářů. Jak si s tím umí poradit?

 

hry většinou spustíme na všech přístrojích

 

Pravda je, že ne příliš dobře. Jistě, základní programy i mnohé hry lze využívat prakticky na všech zařízeních. Náročnější nebo více specializované aplikace jsou však již jinou stránkou věci. A to platí zvláště ve chvíli, kdy je jejím vývojářem právě jeden z výrobců těchto telefonů.

 

V tu chvíli totiž zjistíme, že pro jiná zařízení není k dispozici, případně na nich nebude fungovat. Z firemního pohledu je to samozřejmě poměrně rozumná strategie – pokud člověk onu aplikaci či program skutečně potřebuje, musí si koupit naše zařízení. To je ostatně i důvod, proč tyto nejsou kompatibilní se staršími verzemi oněch přístrojů.

 

staré telefony je nutné vyměnit

 

Problém je, že toho lze poměrně snadno zneužít k vytvoření monopolu, což mnohé firmy skutečně dělají. Tím si zvyšují zisk bez toho, že by uživatelům přinášeli nějaké pohodlí. Přeci jen, kupovat prakticky každý rok nový telefon, protože programy, které potřebujeme, v tom stávajícím nebudou fungovat, není nic levného.

 

U mobilů je však ještě jeden háček, a to se sítí samotnou. Dnes se například začíná pomalu přecházet na 5G. To ovšem znamená, že starší mobily zkrátka nebudou fungovat, až se vypnou ty ostatní. To je pak další důvod, proč si musí i ti, kteří telefon používají skutečně jen na volání, pravidelně kupovat nový.

 

Že je to výhodné pouze v rámci firem a nikoliv zákazníků je jasné. Avšak tato praktika je bohužel jen velmi těžko postižitelná. Přeci jen, modernizace je součástí našeho života. Ale za jakou cenu?

Mobilní telefony od Samsungu

Na trhu v dnešní době je obrovské množství chytrých mobilních telefonů. A je docela těžké se v nich vyznat. A najít ty správné parametry, které právě vy hledáte. mobilní telefony se nejvíce prodávají právě v období vánočních svátků. A je na trhu opravdu hodně značek. Například právě značka Samsung má mnoho super modelů. Mezi chytrými mobilními telefony je Samsung vyhlášen jako jeden z nejlepších. Například úplně jednoduše dokáže porážet značky jako jsou Huawei a jiné. Čínské značky mají značně levnější modely, ale to jim samozřejmě ubývá výrazně na kvalitě. To byste měli mít při výběru na paměti a klást to na první místo.

chytrý telefon

Pokud chcete, aby vám mobilní telefon vydržel několik let. Jejich nejvyšší řady, kterými jsou Samsung S a Note se pyšní puncem, který jim byl dán jako nejlepší chytré mobilní telefony na trhu vůbec. jejich hlavními výhodami jsou hlavně jejich kvalitní zpracování, skvělou zákaznickou podporou a design, který je nadčasový a super moderní. Mobilní telefony mají certifikaci IP68. Ta je známá tím, že zaručuje odolnost proti vodě a zároveň i prachu. mobilní telefony od Samsungu nejsou určeny jen mladým generacím, ale všem. Neznamená to, že mobilní telefony od Samsungu musí být jen předražené. To právě není pravda.

chytrý telefon

Značka se snaží vyhovět všem. Od těch základních, levnějších modelů až po ty super moderní a vyšperkované skvělou výbavou a funkcemi. A recenze na tyto modely jsou vesměs jen kladné a pozitivní. Mezi ty, které jsou z prémiových řad jsou: Samsung Galaxy S21 Ultra. Jeho pořizovací cena je poměrně dost vysoká. Pohybuje se okolo 29-30 000Kč. A je na prvním místě v žebříčku. Má opravdu luxusní vzhled, který vás zaujme hned na první pohled. Samozřejmostí je také velký displej, barevný, kontrastní a jasný. Výkonný proces a velká výdrž baterie. Tak jak jste od Samsungu zvyklí. Fotoaparát dokáže natáčet videa v rozlišení 8K a pak sám i sestříhá z toho fotografie. Přizpůsobí se jakýmkoliv světelným podmínkám. Ve výbavě najdete ultrasonickou čtečku otisků prstů. A je vyráběn ve dvou barvách. Temně černá a krásně jasně stříbrné. 

Jak rozpoznat, že váš mobil ohrožují viry? Všímejte si i malých detailů včas!

Býváte nemocní? Jistě, každý člověk někdy onemocní, má rýmu nebo kašel, dostane horečku. A víte, že stejně jako vy, může často onemocnět i mobil? 

Jak rozpoznat, že váš mobil ohrožují viry? Všímejte si i malých detailů včas! 

V mobilním telefonu máme všichni velmi citlivé informace, osobní údaje, fotografie a samozřejmě, pokud používáme i internetové mobilní bankovnictví, je pro podvodníky velmi snadné se k nim dostat, tedy pokud jsme neopatrní a nechráníme se. Máte ve svém počítači ochranu proti virům? Pak byste měli chránit úplně stejně i svůj mobilní telefon. Není to složité, stačí si stáhnout vhodný program, který bude mobilní telefon chránit, přesto na to řada lidí zapomíná nebo tento problém vůbec neřeší. Patříte mezi ně? Máte podezření, že i váš mobilní telefon mohl být napaden virem? Pak to můžete brát tak, že vlastně chytil nějakou nemoc a s nemocí se přece musí bojovat. Jak? 

žena s mobilem

Je mobil pomalejší? 

Nenápadného viru ve svém telefonu si můžete všimnout podle toho, že je mobil nápadně pomalejší, než býval. Pokud tohle zpozorujete, měli byste zpozornět a ihned se problému věnovat. Ať už používáte mobilní aplikace nebo jste na internetu a zdá se vám, že se mobil načítá pomaleji nebo aplikace se zasekává, je to přinejmenším nepříjemná komplikace. Dále se viry dají poznat podle toho, že při užívání internetu nebo aplikací mnohem častěji začnou vyskakovat nejrůznější reklamy. Velmi podezřelé je i to, když se mobil začne sám od sebe vypínat či restartovat, může se někdy zdát, že obrazovka zamrzá nebo selhává. 

mobilní telefon

A jak se s virem v mobilu poprat? 

Určitě je třeba chovat se obezřetně, pozor na to, na co na internetu klikáte, jaké stránky či odkazy otevíráte. To je nejlepší ochrana. Myslete na to, že vir se může tvářit nenápadně, schovávat se může za nenápadnou nabídku, někdy lákavou reklamu. I proto je nutné mít v mobilu nainstalován antivirový program, který může všechny problémy vyřešit. K dispozici jsou ke stažení jak bezplatné programy, tak i ty placené, které samozřejmě poskytují ochranu větší a komplexnější. 

A co vy? Je váš mobilní telefon řádně chráněn? 

Důležitý mobil

Vždycky jsem si přála mít, abych měla perfektní mobil. A nikdo nebude divit, že teenager chce kvalitní mobil. Chtěla jsem takový mobil, aby tam byl fotoaparát a abych si tam taky mohla hrát nějaké hry. Samozřejmě ale jak už to, tak bývá, tak si člověk myslí, ale život mění. Samozřejmě, že mi rodiče pořídili úplně obyčejný mobil, kde nebyl ani fotoaparát ani hry. Dali mi byl takový mobil, když jsem stále neměla žádný kredit, tak na co mi ten mobil byl, když jsem nemohla hrát ani hry nebo fotit? Nemohla jsem si s nikým tedy vůbec volat. A víte, kolik stála tehdy nějaká sms?

Konečně mám nový mobil.

Myslím si, že deset korun a potom sedm korun. Takže to bylo úplně extrémně drahé. Když to porovnám s dnešní dobou, tak tehdy to bylo opravdu drahé. Navíc taky když vezmu ceny dřívějších mobilních telefonů, tak to musela být pěkná pálka, protože si pamatuji, že obyčejný šunt telefon stál třeba šest sedm tisíc korun.  Myslím, že v dnešní době bych dala za stejný mobil tak osm stovek a byl by zbrusu nový.

Bez mobilu to už nejde.

Takže jsem nevěděla, jak se taky budu chovat před přáteli. A musím říct, že jsem se opravdu moc styděla, kdy jsem vytáhla před nimi takový starý škaredý mobil. Tedy sice byl úplně nový, jako ze žurnálu. Ale jeho schopnosti byly úplně někde za krále klacka. Bylo to snad z roku raz dva, jenomže zase rodiče neměli tolik peněz a pořídili kvalitní mobil, takže jsem jim upřímně poděkovala, i když jsem v duchu byla velmi nešťastná. Skvělý mobil s foťákem jsem dostal asi o dva roky později. To jsem byla velmi nadšená. Dostala jsem ho na Vánoce, protože by to byl můj jediný sen. Byla jsem ráda, když mi Ježíšek pod stromeček donesl můj vysněný mobil s fotoaparátem taky s hrami. Musím říct, že více jsem si přát opravdu nemohla. Navíc v dnešní době jsou mobily už tak moc důležité, že je má už úplně každý. Dokonce i můj malý syn má mobilní telefon.

Mobil – funkce

Každý v dnešní době má už asi mobil. Ať už tlačítkový (v dnešní době málokdo), nebo dotykový. Dneska si zmíníme některé funkce chytrého mobilu.

 

Sociální sítě

Ať už chcete někomu napsat nebo zavolat (a to i s kamerou, třeba přes Messenger nebo Whatsapp), máte to z těchto aplikací zdarma, tudíž velkou výhodou je, že za to neplatíte žádné peníze.

mobil v rukou

Hry

Pokud se zrovna nudíte a máte volno nebo nevíte co s časem, mohly by vám s tím pomoct hry, které si jednoduše do chytrého mobilu můžete stáhnout. Ať už jsou to hry typu Piano Tiles, nebo třeba Pubg, rozhodně si každý najde to své a myslím, že se nebudete nudit.

Překladač

Velkou výhodou je, pokud jste někde v cizině a nerozumíte úplně cizímu jazyku. Existují určité překladače, které si můžete nainstalovat do mobilu a pomocí hlasu (nebo i klasický překlad) dokážou určit, co vlastně ten daný člověk říká a přeložit to do vašeho jazyka. Plno lidí by bylo dnes bez překladačů ztracených.

printer-3956972_640

Fotky

Na každém mobilu můžete udělat fotku, na těch dotykových lze už opravdu udělat kvalitní fotky, které se poté dají i vytisknout a můžete mít nádhernou fotku například u sebe v pokoji.

Seznamky

Na internetu se také můžete seznámit s lidmi z celého světa a můžete si díky internetu a mobilním aplikacím najít možná pěkný, pohodový a fungující vztah. Někomu už se to podařilo.

Práce

Pokud si hledáte práci a nemůžete nikde najít, tohle je pro vás ta ideální příležitost! V dnešní době covidu už si lze dokonce najít i práci z domova (tedy home office) a není to zase až tak obtížné. Můžete pracovat podle svých dovedností – někdo je opravdu inteligentní a podílí se na vývoji, někdo zase píše články a někdo prostě rád mluví – tedy call centrum. V dnešní době je opravdu už hodně možností a myslím si, že kdo skutečně chce pracovat a hledá práci, ten si ji ve většině případů opravdu i najde.

Výrobci mobilních telefonů

Výrobci mobilních telefonů

 Prvním klasickým mobilním telefonem byl Mobira Senator od společnosti Nokia. Na trh přišel v roce 1982. Dnes jsou tyto klasické mobilní telefony používané jen velmi zřídka. Nahradily je Chytré mobily. Jako první Chytrý mobil byl, v roce 1992, představen model IBM Simon, prodávat se však začal až v roce 1994. Zřejmě nejznámější a nejoblíbenější značkou mobilních telefonů je Apple. Firma sídlí v Kalifornii a založena byla v roce 1976. K oblíbeným modelům této značky patří iPhone, iPad nebo iPod.

Mobilní telefon

 Sony Ericsson vznikl v roce 2001 spojením dvou firem, japonským Sony a švédským Ericssonem. Sony Ericsson má své sídlo v japonském Tokiu. Oblíbeným typem mobilního telefonu této značky jsou modely Sony Xperia.   

 Čínská telekomunikační společnost Huawei vznikla roku 1987 v Šen-Čenu. Asi nejznámějšími typy této značky jsou Huawei P, Huawei Mate nebo Huawei Nova.​​​​​​

 Další velmi oblíbenou značkou mobilních telefonů je Xiaomi, vyráběná čínskou společností. Firma byla založena v roce 2010. První mobilní telefon této značky byl představen v roce 2011. Mezi známé typy těchto mobilních telefonů patří Xiaomi Mi, Xiaomi Mi Note. Asi nejznámější jsou však typy Xiaomi Redmi.

Dotykový mobil

 V roce 1984 vznikla největší síť výrobců počítačů na světě, Lenovo. Svá hlavní sídla má v Číně a ve Spojených státech amerických. V České republice jsou známé především typy ​​Lenovo S850 nebo Lenovo S860. 

 Finská společnost Nokia byla založena již v roce 1865. Původně vznikla jako papírna, až později se začala věnovat telekomunikaci. Svého času byla Nokia největším výrobcem mobilních telefonů na světě. Své prvenství však ztratila nástupem Chytrých telefonů od ostatních výrobců. Dnes patří Nokia pod společnost Microsoft. 

 Společnost Samsung byla založena roku 1938 a zabývala se prodejem jídla. Tato korejská společnost začala prodávat svůj první telefon,​​​​​​ Samsung SH-100, v roce 1988.