První dámy

Charlotta Garrigue Masaryková /1850 – 1923/ byla první dámou nově vzniklého státu – Československa. Mimořádná žena, která se hned od počátku, po boku prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, aktivně zapojila do rozvoje naší země. Jako druhá  se v této roli objevila manželka nového prezidenta Edvarda Beneše. Paní Hana Benešová /1885 – 1974/, žena, která si přes několikeré pobyty ve vězení udržela svoji pravdivost a vznešenost. Celou nelehkou válečnou dobu stála pevně při svém muži a byla mu oporou. Sice krátce, ale o to intenzivněji, prožívala roli první dámy Marie Háchová /1873 – 1938/. Manželství s Emilem Háchou, tehdejším prezidentem, bylo šťastné. Ale v nešťastné době, které bylo složité pro celou naši zemi.

Prezidentský symbol

Manželkou prvního dělnického prezidenta, který se do dějin zapsal svým výrokem, že se právě vrátil z Hradu, byla Marta Gottwaldová /1899 – 1953/. V roli první dámy tak započala temnou dobu našich dějin. Když se v roce 1948 dostali k moci komunisté. Pro její omezený intelektuální obzor kolovala v té době na její adresu řada anekdot. Byla sice jednoduchá, ale svému muži Klementovi se snažila vytvořit pevné zázemí. V dalším volebním období, kdy se prezidentem stal Antonín Zápotocký, se první dámou stala jeho žena – Marie Zápotocká /1890 – 1981/. Seznámili se na Kladně a svého manžela celé období svým nakažlivým optimismem podporovala. Dokonce napsal o tomto období vzpomínkovou knížku. Dělnického původu byl i další prezidentský pár. Antonín Novotný a jeho žena Božena Novotná /1910 – 1980/. Poznali se v místní tělovýchovné jednotě, kam oba docházeli. Svoje povinnosti první dámy nesla statečně. Ale těžce nesla manželovu abdikaci v roce 1968. V pořadí sedmou první dámou se stala Irena Svobodová /1901 – 1980/, která se se svým mužem, generálem Ludvíkem Svobodou, seznámila na plese v Kroměříži, odkud pocházela.

Poděkování všem 11 prvním dámám

Prožili spolu náročný a složitý život, ale Irena stála svému muži přes všechny svízele, vždycky věrně po boku. Věra Husáková /1923 – 1977/ byla druhou ženou prezidenta Gustava Husáka. Tragicky zahynula při leteckém neštěstí. S čerstvým větrem v plachtách přišla na Pražský hrad první dáma Olga Havlová /1933 – 1996/, která svou láskou k pravdě spolu se svým manželem, Václavem Havlem, učinili tolik potřebný obrat v politice naší země. Po její smrti se v této roli uplatnila druhá žena prezidenta, Dagmar Havlová /1953/. Nebojácná, bezprostřední a laskavá. Po dalších volbách, které vyhrál Václav Klaus, přišla spolu s ním na Hrad jeho žena Livia Klausová /1943/. Ta vnesla do své pozice první dámy hlavně ekonomický řád a důslednost. Jedenáctou ženou v pozici první dámy, je manželka současného prezidenta Miloše Zemana – Ivana Zemanová /1965/. Ta se snaží plnit tyto povinnosti jak nejlépe dokáže. Všechny tyto ženy osud posadil do pozice, kterou si samy nevybraly. Všechny se snažily ji zvládnout co nejlépe.

Americké herečky

Na hvězdném nebi amerického filmu září nespočet hvězd a hvězdiček. Úspěšných žen, hereček, z kterých mnohé dosáhly velkých úspěchů. Jednou z těch, které si získaly srdce mnoha diváků nejen v Americe, ale v mnoha částech světa, je Jodie Fosterová. Narodila se v roce 1962, jako nejmladší ze čtyř sourozenců. A už ve dvou letech se poprvé objevila na televizních obrazovkách. V reklamě na opalovací krém. Protože její matka pracovala pro filmové produkce, často své děti vodila na konkurzy. V roce 1970 už získala roli v televizním seriálu. A o dva roky později přichází i role filmová. V rodinném příběhu Napoleon a Samantha.

Spojenec

Následuje řada rolí, ve kterých ztvárňuje především problémy mladých dívek. V roce 1976 přichází první nominace na Oscara za hlavní roli ve filmu Taxikář. Přestože je filmovém poli stále úspěšnější, rozhodne se na čas filmový svět opustit. Po středoškolském studiu pokračuje na Yalově univerzitě, kde v roce 1985 získává titul bakalář umění. Univerzitě, která jí později udělí čestný doktorát. Francouzštinu přijme jako svůj druhý jazyk, což ji umožní v budoucnosti všechny svoje role do tohoto jazyka nadabovat. Přestože si tato charizmatická žena nesmírně chrání své soukromí, její filmová kariéra se do současných dnů vyšplhala do neskutečných výšin.

Mlčení jehňátek

Po ukončení studia se Jodie Fosterová vrací na filmové plátno hned několika zajímavými rolemi a v roce 1988 získává prvního Oscara za roli servírky ve filmu Znásilnění. O tři roky později ji toto ocenění čeká za hlavní ženskou roli ve filmu Mlčení jehňátek. V roce 1991 zahajuje tato všestranně talentovaná žena vedle hereckých výkonů i režírovat. A po úspěchu filmu Človíček Tate si založila vlastní produkční společnost. Následuje řada filmu, které Jodie Fosterová buď režíruje. Nebo v nich sama vystupuje. Jedním z nejromantičtějších filmů té doby byla Anna a král. Za který obdržela 15 milionový honorář. V dnešních dnech má tato úspěšná žena na kontě desítky filmů, na kterých se podílela ať už režijně či producentsky. A další desítky filmových rolí, za které byla v průběhu času oceňována.  A nejen Oscary. Ve své sbírce trofejí má Zlaté glóby, Ceny BAFTA či Cenu Saturnovou. Přesto zůstává skromná a ve své práci pokorná. Jejím největším životním přáním, které ji charakterizuje snad nejlépe – Toužím po obyčejném lidském štěstí. Co moudřejšího si může člověk přát?

Jak v sobě probudíte dětskou hravost

Hrajte si

Vyzvěte děti na souboj v člověče, nezlob se, prší nebo černém Petrovi. Až vyrazíte ven s křídami, neseďte jen čekajíc na lavičce, ale aktivně se také zapojte. Malujte co vás zrovna napadne. Během tvořivých činností, zapojujete pravou mozkovou hemisféru, kde sídlí kreativita a sny. Děti používají převážně tu pravou, zato my dospělí tu levou. Jistě vás nepřekvapí, že v té levé najdeme logiku a kritické myšlení.

Navštivte hračkářství

Výběr hraček se od toho, kdy jste byla malá vy asi značně liší. Běžte omrknout co mají na výběr děti dnes. Zasněte se a představte si, že jste opět ta malá holčička, co byste si vybrala? Nespěchejte a užijte si svůj čas kocháním se panenkami, kočárky a koníky. 

hra

Hledejte jiná řešení a kombinace

Děti jsou úžasné v tom, jak jim pracuje fantazie a kreativita. Dokážou vymyslet opravdu neobvyklá řešení dost kolikrát lepší, než ta naše dospělácká. Zkuste to jako oni. Nedělejte věci automaticky a rutinně a zapřemýšlejte, jak by šly udělat jinak. 

Zpívejte a tančete

Děti jsou úžasně bezprostřední. Dostanou uprostřed ulice chuť tančit? Tak začnou tančit. Vy to asi takhle neuděláte, ale doma si pusťte své oblíbené songy a zpívejte si během vaření, úklidu a běžných činností. Když dostanete chuť, tančete.

bazén

Vyrazte do aquaparku

Pozvěte přátelé do aquaparku. Tobogány, klouzačky a umělé vlny čekají jen na vás. Pořádně se vyřaďte a na chvíli neřešte svou postavu ani rozmazanou řasenku. Výlet si dosyta užijte.

Tvořte

Jakákoliv kreativní činnost je skvělá. Naučte se plést šály, malovat akvarelem, zdobit dorty nebo vytvářet adventní věnce. A když vás to chytne, přihlaste se na kurz. 

Malé výzvy

Pamatujete, jak jste jako malá se školkou hrála „kdo šlape na čáry ten má doma komáry“? Vymýšlejte si podobné malé výzvy i teď. Například: během jízdy autem se naučit nazpaměť SPZ auta, které jede před vámi nebo vyběhnout schody do 4. patra dřív, než tam přijede výtah.