Žena

YOKO ONO

Yoko Ono se poprvé setkala s Johnem Lennonem, členem slavné kapely The Beatles, v roce 1966. V londýnské galerii, před zahájením své první samostatné výstavy. Byla to podle jejich vyznání láska na první pohled. V roce 1969 spolu uzavřeli sňatek. Od té doby začala Yoko svého muže, Johna Lennona doprovázet do nahrávacího studia. A dodnes není úplně jasné, jakou roli sehrála v rozpadu této kapely v roce 1970. V té době už manželé Lennonovi zakládají skupinu Plastic Ono Band. Se kterou vystupují na veřejných akcích, které jsou zaměřeny na protest proti válkám. Mírové happeningy, politicky angažované, vyhledává čím dál tím více mladých lidí. Pro svoje apolitické postoje se stávají ikonami té doby. Jedním z nejznámějších se stal při návštěvě Montrealu s názvem Bed in, kdy novomanželé strávili 8 dnů v posteli, vzývali mír a společně s přáteli nahráli kultovní skladbu Give Peace a Chance. V roce 1980 se John Lennon stal obětí atentátu. Zemřel těsně po vydání nového společného alba Double Fantasy.

Láska na první pohled

Yoko Ono se narodila v roce 1933 do bohaté japonské rodiny. Jako nejstarší ze tří sester. Od dětství hrála na klavír a učila se zpěvu a hudební kompozici. Otec bankéř se pracovně přemístil do Ameriky a po skončení druhé světové války se Yoko vydává za ním. Pokračuje ve studiu hudby a dostává se do světa avantgardních umělců. V polovině šedesátých let se stává součástí uměleckého hnutí Fluxus. Tvoří umělecké předměty, zabývá se videoartem a vydává knihu básní Grapefruit.  V roce 1971 se maželé Lennonovi stěhují do Ameriky.

Umělecký objekt

Kde se jim v roce 1975 narodil syn Sean, o kterého se stará převážně otec. Matka pracuje na svých objektech. Od osmdesátých let až dodnes žije Yoko v Dakota House na newyorském Manhattanu. Během svého života obdržela tato mimořádná žena za svou uměleckou práci mnohá ocenění. Grammy za album roku, cenu Helen Caldicottové za propagaci míru, čestné doktoráty na uměleckých školách v Chicagu a Liverpoolu. Yoko Ono tvoří dodnes. Skládá muzikály, pořádá hudební vystoupení v doprovodu kapely svého syna či výstavy uměleckých prací. Jak svých, tak i litografií, které vytvořil John Lennon. V roce 2003 dokonce navštívila Prahu, kde osobně zahájila na Kampě expozici Woman´s room.