Služby

Proč máme hlad?

Hlad je pocit, který každý z nás důvěrně zná. Hlad je fyziologická známka funkce našeho organismu. Jde o to, že se jedná o signál, který na základě informací z periferních částí těla, vyšle mozek. Když si tento pocit uvědomíme, začneme podle toho měnit své vědomé chování. Jednoduše začneme docela vědomě vyhledávat jídlo nebo místo, kde se najíme. Jak ale náš organismus pozná, že je hladový? Těch signálů, které přichází do mozku je velmi mnoho, mozek z nich musí vybrat ty nejrelevantnější, a ty následně použít pro své další rozhodování.

jídlo

Místem, kam přichází všechny tyto informace a kde se řeší problémy ohledně jídla, ať už pocit hladu nebo sytosti. A co jsou to tedy přesně za informace, které putují z periferií do mozku? Je jich, jak už bylo zmíněno, vícero. Například jde o to, kolik potravy se nachází v žaludku. Pokud je totiž prázdný, začínají neurony, které se nachází ve stěně žaludku, do mozku tento fakt signalizovat. V tento moment také začíná docházet k tomu, že se svalovina celé trávicí trubice začíná pravidelně smršťovat a uvolňovat, aby docházelo k posunu trávicích šťáv. Ty se totiž produkují i v momentě, kdy se zde nenachází jídlo, ale kdyby nebyly posunovány, docházelo by k poškození střevní stěny.

kuchaři v kuchyni

Dalším signálem je i to, že se v krvi pomalu snižuje množství glukózy, tu je sice možné nahradit ze zásob, ale to že je jí v krvi nedostatek vyvolá pocit hladu také. Když by její množství v krvi dále klesalo, mohlo by dojít až ke stavu hypoglykémie, kdy se aktivuje sympatický nervový systém a člověk se začíná třást, potit a může až dojít k bezvědomí. Během sportu, například lyžování, tak dochází k vyčerpání našich zásob a k pocitu akutního hladu. Čenkovice restaurace je místo, kde hlad utišíte a doplníte tak do organismu zásoby energie, která je pro sport tak důležitá.