Zahrada a dům

Zahradníkův měsíc

Vždy znovu a znovu si všímáme toho, jak měsíční vlivy, v kombinaci s postavením s ostatními planetami a také celými souhvězdími, dokáží podpořit, ovlivnit, anebo naopak zcela zastavit růst rostlin. Zdá se býti důležité tyto vlivy rozpoznat a jejich síly potom náležitě využít při pěstování užitkových i okrasných rostlin na zahrádkách. Zrovna jsou tyto kosmické vlivy velice přínosné pro chovatele včel. Určité vesmírné vlivy z Měsíce a souhvězdí podporují růst a kvalitu plodnic.

Zelenina

Tyto vlivy na rostliny je možné  podporovat osevními a pečovatelskými pracemi v přesně dané hodiny. Některé vlivy potom působí určitým způsobem i po celý den. Mnohdy se přihodí to, že přírodní jevy, nebo očekávané počasí narušují a přerušují obecné povětrnostní podmínky. Jedná se o jiné vesmírné konstelace, které zakrývají impuls lunárního zvěrokruhu a mohou změnit, a tím zároveň i zvýhodnit růst jiné části pěstovaných rostlin. Pokud je Měsíc v nejnižší poloze na své oběžné dráze, stává se vzestupným. Každý den opisuje větší a větší oblouk na obloze. Vychází na severovýchodě a zapadá na severozápadě. Vzestup Měsíce by se neměl zaměňovat s dorůstajícím Měsícem.

Konev

Během tohoto období vycházejícího měsíce je šťáva a míza v rostlinách velice silná. Rostliny jsou ve svých horních částech velice šťavnaté a plné síly vitality. Tato doba dorůstajícího Měsíce je příznivá pro řezání roubů. Pokud nastanou konstelace ovocných dní, můžeme v tomto období zvýšit jejich účinek, pokud se zaměříme na péči o rostliny, které nesou ovoce.  Naproti tomu v případě kvetoucích rostlin je třeba využít dní, které odpovídají konstelacím období kvetení.  V tento čas je vhodná doba k roubování. Rovněž ovoce, které sklidíme v tomto čase květu, vydrží déle čerstvé a šťavnaté při skladování. Zrovna tak je vhodná doba i na kácení vánočních stromků, jejich jehličí dlouho drží a vůně je nejintenzivnější.